October 1, 2024
Masarykova univerzita (Zasedací místnost Sira Rogera Scrutona č. 300), Komenského nám. 2, 602 00 Brno-střed
Europe/Prague timezone

Anotace

Workshop bude zaměřen na správu citlivých dat v rámci Národní repozitářové platformy (NRP)[1]. Účastníci budou diskutovat o současných a budoucích postupech při nakládání s citlivými daty v rámci NRP, přičemž se zaměří na právní aspekty a zkušenosti získané během přípravy NRP. S ohledem na vznikající IT infrastrukturu NRP budou identifikovány konkrétní případy ilustrující potřeby výzkumných komunit pracující s citlivými daty. Dalším důležitým tématem bude spolupráce s partnery ze soukromé sféry, kde se zaměříme na současnou praxi při správě citlivých dat v tomto prostředí a na to, jak NRP může podpořit spolupráci mezi akademickou a soukromou sférou.

 

Formát workshopu bude velmi interaktivní. Očekáváme tedy od účastníků aktivní účast v diskusi a definování potřeb výzkumných komunit směrem k NRP v oblasti správy citlivých dat. Po úvodní představení nastolených témat bude následovat diskuse a výměna názorů mezi experty z NRP a členy pracovních skupin. 

 

Cílem workshopu je zjistit představy vědců různých oborů a jejich potřeby v oblastech správy citlivých dat, jako je soulad s legislativními pravidly ČR (compliance), zabezpečení dat a přístupů k nim (AAI). Na základě diskuse bude společně navržena roadmapa a schémata, která budou reflektovat potřeby a možnosti účastníků. Workshop se tak zaměří na definování obsahu NRP pro následující čtyři roky a na stanovení priorit v navazujícím projektu Open Science II[2] v oblasti správy citlivých dat. Jelikož záměrem výzvy Open Science II je podpořit oborově specifické a mezioborové aktivity v rámci implementace iniciativy European Open Science Cloud (EOSC) v ČR, je nezbytné, aby plánované výstupy projektu reflektovaly potřeby vědeckých komunit a navazovaly na právě vznikající infrastrukturu NRP. Výzva Open Science II je zaměřena na rozvoj tematických repozitářů, jejich integraci do Národní datové infrastruktury (NDI) a zajištění FAIR principů (dohledatelnost, dostupnost, interoperabilita a znovu-využitelnost výzkumných dat).

 

Workshop je určen členům pracovních skupin EOSC CZ.

 

Úroveň

pokročilý

 

Jazyk

čeština

 

 

Lektoři

David Antoš, Jan Kolouch, Lucie Houdová, Peter Lényi, Marián Hajdúch, Zdenka Dudová  

 

Workshop bude moderovat Mgr. Zdenka Dudová, Ph.D., která vede pracovní skupinu Citlivá data v rámci EOSC CZ. Koordinuje IT a datové aktivity BBMRI.cz sítě biobank a spolupracuje na projektu EHDS2 Pilot jako expertka na federované dotazování. V projektu TEHDAS2 vede skupinu pracující na návodu implementace EHDS regulace v EU z pohledu žadatele o data. Kromě těchto specifických témat se zajímá o celý životní cyklus citlivých dat a jejich správu. 

doc. JUDr. Jan Kolouch, Ph.D. dlouhodobě působí ve sdružení CESNET a těžištěm jeho odborného zájmu je problematika aplikovatelnosti práva a odpovědnosti za protiprávní jednání v kyberprostoru. Jan Kolouch se také věnuje dalším projektům a školením v oblasti kyberbezpečnosti, boje s kyberzločinem, ochraně uživatelů aj., jak na národní, tak mezinárodní úrovni. V projektu NRP je vedoucím Klíčové aktivity 6 (KA6) – Kyberbezpečnost a podpůrné služby. 

Rev. RNDr. David Antoš, Ph.D. ve sdružení CESNET vede Oddělení datových úložišť, které od roku 2012 poskytuje řadu služeb pro ukládání dat vědecké komunitě v ČR. V projektu Národní repozitářové platformy vede Klíčovou aktivitu 2 (KA2), jejímž úkolem je vybudovat infrastrukturu pro vlastní provoz repozitářů, rozvíjet funkcionalitu softwarových implementací repozitářů a poskytovat instance repozitářů jako službu jednotlivým odborným komunitám. 

Ing. Lucie Houdová, Ph.D. působí ve výzkumném centru NTIS, Fakulty aplikovaných věd, Západočeské univerzity v Plzni. Jejím hlavním zájmem je výzkum IT nástrojů, informačních systémů a datové vědy v rámci projektů kolaborativního výzkumu s partnery z aplikační/soukromé sféry a výzkumu smluvního, a to především v souvislosti podpory rozhodování v technické praxi a medicíně. Kromě samotného výzkumu se zaměřuje i na další specifika vycházející z takovéto spolupráce. 

doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D. se zabývá převážně molekulární a translační medicínou, v tomto oboru založil na olomoucké univerzitě ústav, který řídí. Je vědcem a lékařem specializujícím se hlavně na molekulární a translační medicínu (onkologická oblast onemocnění a infekční nemoci), má v této oblasti dlouhodobé zkušenosti s řízením projektů, zabývá se rovněž činnostmi v oblasti výzkumu a vývoje a přenosu technologií, včetně výstavby a správy velkých výzkumných infrastruktur. Působí jako vedoucí Laboratoře experimentální medicíny LF UP v Olomouci. Publikuje v oblasti klinické, experimentální a molekulární onkologie a výzkumu a vývoje protinádorových léčiv a diagnostik. 

Mgr. Peter Lényi je IT architekt na Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity, kde se zabývá rozvojem systému Perun pro autentizaci a autorizaci. V projektu NRP je vedoucím Klíčové pod-aktivity 4.3 (KA4.3) – Řízení přístupu k datům, ve které se řeší napojení repozitářů a souvisejících služeb k infrastruktuře e-INFRA CZ/EOSC CZ AAI. 

 


 

Starts
Ends
Europe/Prague
Masarykova univerzita (Zasedací místnost Sira Rogera Scrutona č. 300), Komenského nám. 2, 602 00 Brno-střed
Registration
Registration for this event is currently open.
Surveys
There is an open survey.